logo3

carolus-rex-artwork

Po opublikowaniu przez Sabaton informacji o okładce i trackliście, na której widnieją szwedzkie tytuły piosenek, powstało pytanie: czy płyta faktycznie będzie po szwedzku?
Możemy potwierdzić z całą pewnością, że tak. Utwierdzają nas w tym liczne artykuły ze szwedzkiej prasy które pojawiają się w internecie.

Ktoś pewnie spyta: "Ale jak to? Przecież na filmiku ze studia, Joakim wyraźnie śpiewa po angielsku!" Owszem. Lecz na ostatnim filmiku (z rekinem) słychać również szwedzką ścieżkę wokalną śpiewaną przez Joakima. Zapewne płyta będzie dostępna w dwóch wersjach językowych: angielskiej i szwedzkiej (być może limitowana edycja, ze znaną nam okładką z postacią szwedzkiego żołnierza na koniu zaprezentowaną podczas Sabaton Cruise 2011?)

Zawsze uważaliśmy, że to by było wspaniałe spróbować jak Sabaton będzie brzmiał po szwedzku. Teraz, kiedy tematem są czasy świetności szwedzkiego imperium, czuliśmy, że to jest dobry czas na zrobienie tego. - mówi Pär Sundstrom (źródło)

"Sabaton pisze o historii w metalu"

Co nadchodzi po drugiej wojnie światowej, wojnie w Wietnamie i wojnie sześciodniowej? Czasy świetności Szwedzkiego Imperium, to oczywiste. A przynajmniej historycznie dla szwedzkiego zespołu metalowego Sabaton. W maju zespół wydaje płytą tematyczną o latach 1611-1718.

Płyta nazywa się "Carolus Rex" i będzie siódmą w karierze zespołu. O czym będą traktować piosenki nie jest już dłużej tajemnicą. Najprawdopodobniej pojawi się bitwa pod Połtawą.

- To nie jest głupie zgadywanie, mówi Bengt Liljegren, nauczyciel i historyk z Lund który napisał dwie książki o imperialnej Szwecji.

Od ostatniego lata pracował z Sabatonem jako doradca historyczny.

- Od początku byłem trochę sceptyczny. Ale gdy zauważyłem, jak oni poważnie do tego podchodzą, że zostaną "po tej dobrej stronie" nawet się nie wahałem, mówi Begt Liljegren.

Sabaton od początku pochodzi z Falun. Pierwszą płytę wydali w 1999. Przez lata śpiewali głównie o II Wojnie Światowej - w ich klipie występuje Peter Stormare jako nazistowski oficer - ale zarówno o wojnie w Wietnamie, wojnie na Falklandach jak i o okopach z czasów I Wojny Światowej.

Teksty utworów po szwedzku o czasach świetności szwedzkiego imperium i heavy metal - to brzmi jakby miało być niezamierzenie komiczne?

- Tak, ale ja tak właściwie nie uważam. Zespół był niesamowicie poważny i pracowali z jednym z najlepszych producentów metalowych - z Peterem Tägtgrenem, mówi Liljegren.

Jako historyk, miałeś oczywiste ambicje aby Twoje książki edukowały ludzi. Czy współpraca z Sabatonem się w to wpisuje?

- Tak, absolutnie tak.

W kwietniu Sabaton jedzie w dwumiesięczną trasę po USA z trzydziestoma koncertami. 23 maja odbędzie się release party "Carolus Rex" w Key Club w Hollywood. Koncerty w Polsce jak do tej pory nie zostały ogłoszone. Najbliższe koncerty Sabaton w okolicach naszych granic:

- Masters Of Rock (Zlin, Czechy)
- Rock pod Kamenom (Snina, Słowacja) 

ikonafejs ikonayoutube ikonasabaton

Warto odwiedzić

sabaton.pl CartonMerch

Oficjalny sklep internetowy Sabatonu

Rockstadt Falun - Sabaton Open Air - strona oficjalna

Sklep Sabatonu w Nuclear Blast


Inne fankluby

Sabaton French Division

banergermansabo

swedishcaroleans

British Metal Machine