logo3

CoatOfArms

Inne wydania:
CoA Digibook Limited Edition
CoA Mailorder Edition
*więcej informacji

Single:
Coat Of Arms
Screaming Eagles

Lista utworów:

 1. Coat Of Arms
 2. Midway
 3. Uprising
 4. Screaming Eagles
 5. The Final Solution
 6. Aces In Exile
 7. Saboteurs
 8. Wehrmacht
 9. White Death
 10. Metal Ripper

 

 

Czas trwania: 39:53
Data wydania: 21.05.2010
Nagrane w: Abyss Studios
Wytwórnia: Nuclear Blast / Black Lodge
Projekt okładki: Mattias Norén

 

Informacje

 • Płyta osiągnęła w 2011 roku status złotej płyty w Polsce za sprzedane 10 tys. kopii
 • W wydaniu limitowanym albumu pojawiły się dwa utwory w wersji instrumentalnej - Coat of Arms oraz Metal Ripper
 • Do wersji pre-order dołączone były nieśmiertelniki oraz certyfikat autentyczności

 

Opis płyty:

Szczegóły:

1. Coat of Arms
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Utwór poświęcony Wojnie grecko-włoskiej, nawiązujący również do legendarnych 300 Spartan i króla Leonidasa I.
28 października 1940 - atak Włoch. Grecy mimo przewagi agresora stawiają opór - wykorzystując znajomość terenu z powodzeniem zatrzymują wroga (niczym dawni Spartanie) i z czasem pokonują Włochów. Zdrajcą (Efialtesem) okazała się Bułgaria, która dała zgodę Niemcom na wykorzystanie jej terytorium do ataku na Grecję. W obliczu potęgi III Rzeszy, Grecy nie mieli żadnych szans - generał Jeorios Tsolakoglu podpisał akt kapitulacji (choć zrobił to bez porozumienia rządu).

2. Midway
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Pär Sundström)

Bitwa o Midway, lotniczo-morska walka pomiędzy Stanami Zjednoczymi, a Japonią w czasie II wojny światowej. Uznawana jest za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku - dzięki zwycięstwu amerykańskich żołnierzy inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę aliantów.

3. Uprising
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Utwór o Powstaniu warszawskim, jedynym powstaniu w czasie II Wojny Światowej. Polacy nie mogli się pogodzić ze startą wolności i  mimo tego, że wiedzieli o tym, że nie mają żadnych szans, zaatakowali okupanta. W afekcie Hitler kazał zrównać Warszawę z ziemią.

4. Screaming Eagles
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Utwór opisujący działania wojenne żołnierzy 101 Dywizji Powietrznodesantowej, biorącej udział w operacjach Overload (chrzest bojowy dywizji), Market Garden (zrzuceni w Arnhem o jeden most za daleko), największym sukcesem dywizji była Obrona Bastogne na froncie zachodnim.
Ciekawostka - żołnierzem 101 Dywizji był Jimi Hendrix.

5. The Final Solution
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Hymn upamiętniający straszliwą śmierć milionów Żydów. Utwór opowiada o tzw. rozwiązaniu kwestii żydowskiej i związanych z nim obozach zagłady. Wspomniana jest Kryształowa Noc (z 9 na 10 listopada 1938) - była to noc zapamiętana jako pogrom Żydów w Niemczech, ulice miast zostały zasypane biżuterią i odłamkami szkieł ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd nazwa.

6. Aces In Exile
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Utwór o pilotach na uchodźstwie biorących czynny udział w Bitwie o Anglię. Wspomniane są 3, najbardziej efektywnie mszczące się na Messerschmittach, Dywizjony: 303 (głównie Polacy i Czech), 310 (Czesi) i 401 (Kanadyjczycy). Na koniec wyśpiewana jest (trochę zmieniona) mowa Winstona Churchilla - 'Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym.'
Ciekawostka - funkcjonuje określenie "ace in a day" (as dnia), jest to zwrot określający pilota który zestrzelił przynajmniej 5 wrogich maszyn w ciągu jednego dnia. W czasie Bitwy o Anglię było 3 asów: Archie McKellar (Anglia), Brian Carbury (Nowa Zelandia) i Antoni Głowacki (Polska).

7. Saboteurs
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Pär Sundström)

Utwór poświęcony norweskim sabotażystom biorącym udział w Bitwie o Ciężką Wodę. Alianci chcieli opóźnić prowadzone przez Niemcy badania nad bronią atomową, do której produkcji potrzeba było ciężkiej wody - prosta konkluzja: trzeba wysadzić fabrykę produkującą tę wodę. Po wielu niepowodzeniach w końcu nasi tytułowi sabotażyści wysadzili ładunek wody, co pozbawiło III Rzeszę ogromnej przewagi, jaką byłaby broń atomowa.

8. Wehrmacht
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Utwór o nazistowskiej machinie wojennej i skutkach jakie III Rzesza wywarła na zwykłego żołnierza niemieckiego oraz o tym jaką potężną bronią jest propaganda - wszyscy wśród państw Osi uwierzyli w potęgę III Rzeszy, choć dowodem potęgi były w znacznej mierze tylko słowa.

9. White Death
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

White Death to pseudonim Simona Häyhä - najskuteczniejszego snajpera w historii, fińskiego strzelca wyborowego, postrachu sowietów w czasie Wojny Zimowej. Zabił 705 wrogów komentując to słowami: "Robiłem to, co mi kazano – najlepiej, jak mogłem".
Ciekawostka - 6 marca 1940 r. Simon został postrzelony w szczękę. Pocisk przekoziołkował po uderzeniu i przestrzelił mu czaszkę. Zanim stracił przytomność zdążył jeszcze zastrzelić radzieckiego żołnierza, który go zranił. Jeden z żołnierzy, którzy odnosili go do punktu opatrunkowego, opowiadał że „brakowało mu połowy głowy”. Odzyskał przytomność 13 marca. Po wojnie zajął się hodowlą psów.
Ciekawostka - posłuchajcie piosenki Ankie Bagger - "Where Were You Last Night"

10. Metal Ripper
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: kopiuj, wklej w wykonaniu Joakima Brodéna)

Jest to  muzyczny hołd składany bogom rocka! Cały tekst jest zlepkiem wersów pochodzących z różnych utworów różnych wykonawców - dokładną rozpiskę można znaleźć tutaj:Metal Ripper

opis płyty - Neither

ikonafejs ikonayoutube ikonasabaton

Warto odwiedzić

sabaton.pl CartonMerch

Oficjalny sklep internetowy Sabatonu

Rockstadt Falun - Sabaton Open Air - strona oficjalna

Sklep Sabatonu w Nuclear Blast


Inne fankluby

Sabaton French Division

banergermansabo

swedishcaroleans

British Metal Machine