logo3

TheLastStand

Inne wydania:
*więcej informacji

Single:
The Lost Battalion

Lista utworów:

 1. Sparta
 2. Last Dying Breath
 3. Blood of Bannockburn
 4. Diary of an Unknown Soldier
 5. The Lost Battalion
 6. Rorke's Drift
 7. The Last Stand
 8. Hill 3234
 9. Shiroyama
 10. Winged Hussars
 11. The Last BattleCzas trwania:  44:31
Data wydania:  19.08.2016
Nagrane w:  The Abyss Studio
Producent:  Peter Tägtgren
Mastering:  Jonas Kjellgren
Wytwórnia:  Nuclear Blast
Projekt okładki:  Péter Sallai 
 

Informacje

 • Krótkie fragmenty utworów pojawiły się jako podkład muzyczny do zapowiedzi trasy The Last Tour
 • 10 czerwca 2016 wypuszczono pierwszy singiel - The Last Stand
 • Wydania niepodstawowe zawierają bonusowe utwory:
  • Camouflage - Raubtier cover
  • All Guns Blazing - Judas Priest cover
  • Afraid to Shoot Strangers - Iron Maiden cover
 • Dodatkowo, wraz z płytą CD wyjdzie DVD, na którym znajduje się nagranie koncertu we Francuskim Nantes
 • Dostępne jest wydanie zawierające w zestawie z płytą model czołgu
 • Album zdobył status Złotej Płyty w Szwecji, Czechach i Polsce!

 

Opis płyty:


Album The Last Stand jest kolejną, wspaniałą lekcją historii.

Szczegóły:

1. Sparta
Tego wydarzenia nie  trzeba nikomu przedstawiać. Ikoniczna bitwa, jeśli chodzi o ostatnie starcia, dlatego też otwiera album. 480r p.n.e. II wojna perska. Garstka przeciwko niezliczonym hordom. Oczywiście chodzi o Termopile. Około 4000 Greków miało stawić opór trzystu tysiącom Persów. Przez pierwszy dzień Grecy byli nie do pokonania - frontalny atak nie przyniósł oczekiwanych skutków. Los bitwy odmieniła zdrada Efialtesa, który powiedział Kserkesowi, królowi Persji, ścieżce prowadzącej na tyły Greków. Na wieść o marszu Persów przez góry, Leonidas wycofał większość wojsk, zostawiając w przesmyku 1400 żołnierzy. Gdy przeciwnicy szykowali się do ostatniego szturmu, Grecy przeprowadzili niespodziewany atak, który zakończył się śmiercią Leonidasa i unicestwieniem jego wojsk.
 
2. Last Dying Breath
I wojna światowa to konflikt mało w Polsce znany, więc dobrze, że zespół sięgnął po historię właśnie z tego okresu. Rozpoczął ją zamach na Franciszka Ferdynanda w Sarajewie - co było przyczyną wypowiedzenia wojny Serbii przez Austro-Węgry. Siódmego października 1915 roku wojska Rzeszy i Austro-Węgier ruszyły na Belgrad. W ciągu jednego dnia walk Serbowie stawili dzielny opór na ulicach stolicy. Straceńczą szarżą wsławił się major Dragutin Gavrilović, który skierował do swoich żołnierzy słowa, które znalazły się w tekście utworu "[...] Honor Belgradu, naszej stolicy, nie może zostać splamiony. Żołnierze! Bohaterowie! Główne dowództwo wykreśliło nasz pułk z akt. [...] Naprzód, po chwałę! Za Króla i Ojczyznę".
 
3. Blood of Bannockburn
Szkocka wojna o niepodległość to kolejny interesujący, acz nieznany w Polsce rozdział historii. Bitwa pod Bannockburn stoczona została w dniach 23-24 czerwca 1314 roku. Szkoci oblegali zamek Stirling, którego dowódca miał zezwolić na kapitulację, chyba że otrzyma wsparcie. Na odsiecz oblężonym ruszyło 20 000 żołnierzy. Przeciw nim stanęło zaledwie 9000 pod wodzą króla Roberta I. Dzięki dobrym pozycjom Szkoci nie dali się zepchnąć - co więcej zdziesiątkowali atakujących i zmusili ich do ucieczki. Mimo, że niepodległość Szkocji uznana została dopiero 14 lat później, Bannockburn było jedną z decydujących bitew wojny.
 
4/5. Diary of an Unknown Soldier/The Lost Battalion
Wracamy do pierwszej wojny światowej, tym razem na front zachodni. Drugiego października 1918 roku, 77 Dywizja Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego na skutek złej komunikacji, została otoczona przez przeważające siły przeciwnika. Przez sześć kolejnych dni byli zmuszeni odpierać ataki i znosić ostrzał własnej artylerii. Na domiar złego wszelkie zapasy były na wyczerpaniu. Wreszcie 8 października zostali uratowani.
 
6. Rorke's Drift
22 stycznia 1879 roku, w czasie wojny brytyjsko-zuluskiej doszło do rozpaczliwej obrony stacji misyjnej Rorke's Drift. Stu trzydziestu dziewięciu brytyjskich żołnierzy odpierało ataki 4000 Zulusów. Mimo olbrzymiej przewagi liczebnej Zulusi byli gorzej uzbrojeni, większość uzbrojona była w włócznie, nieliczni posiadali broń palną. Obrońcami w dużej mierze byli chorzy i inżynierowie. Po trwającej 10 godzin walce, napastnicy wycofali się, zostawiając na polu bitwy 550 poległych. Po stronie brytyjskiej doliczono się 17 zabitych i 15 rannych.
 
7. The Last Stand
W latach '20 szesnastego wieku Karol V toczył wojnę z Francją, papieżem Klemensem VII i miastami włoskimi. Na początku maja 1527 roku doszło do złupienia Rzymu, co położyło kres odrodzeniu w Wiecznym Mieście. Czternaście tysięcy żołnierzy nacierało w kierunku Bazyliki świętego Piotra. Na ich drodze w obronie papieża stanęło 189 Szwajcarów z Gwardii Szwajcarskiej. Mimo dzielnej walki, zostali prawie całkowicie rozbici - przeżyło tylko kilkunastu, którzy otoczyli papieża i odprowadzili do Zamku Świętego Anioła.
 
8. Hill 3234
Radziecka interwencja w Afganistanie została przeprowadzona w celu utrzymania rządu sprzyjającego Sowietom. W czasie dziesięcioletniej wojny stoczono wiele potyczek, ale jedna jest szczególnie interesująca - bój na wzgórzu 3234. Żołnierze 9 kompani 345 pułku powietrznodesantowego zostali zrzuceni na wspomniane wzgórze. Zaledwie 39 obrońców odpierało ataki dziesięciokrotnie liczniejszego przeciwnika, który posiadał wsparcie ciężkiej broni takiej jak granatniki i ckm-y. Po dziewięciu atakach, dowódca por. Tkaczow był gotów wezwać ostrzał artyleryjski na własne pozycje. Ostatecznie dzięki pomocy plutonu zwiadowców i pojedynczego Mi-8, udało się dostarczyć zaopatrzenie i wywieźć rannych w liczbie 28. Poległo 6 żołnierzy. 
 
9. Shiroyama
Bunt Satsumy to ostatnia i największa rewolta byłych samurajów. Jego przyczyną były pro zachodnie reformy rządu cesarza Meiji. Dwudziestego czwartego września 1877 roku rewolucjoniści stoczyli swoje ostatnie starcie - zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Naprzeciw kilkuset samurajów stanęło 30 000 nowocześnie uzbrojonych żołnierzy. Wynik starcia był z góry przesądzony - choć straty nie są dokładnie znane, zginęli prawie wszyscy samurajowie (w tym dowódca) - ostało się ich ledwie 40. Śmierć Takamori Saigo oznaczała koniec rebelii. 
 
10. Winged Hussars
Liga Święta rusza na odsiecz oblężonemu Wiedniowi, z polskim hetmanem na czele, a imię jego Jan. Turcy ponownie najechali Europę i oblegli Wiedeń. Przez dwa miesiące obrońcy dzielnie odpierali ataki, jednak ich liczba drastycznie się zmniejszyła - z początkowych 18 tys. do zaledwie 5 tys. Do wyzwolenia doszło 12 września 1683 roku. Bitwa rozpoczęła się rankiem, jednak rozstrzygająca szarża husarii została przeprowadzona dopiero późnym popołudniem. Poprzedziło ją prawie dwunastogodzinne przygotowanie artyleryjskie. W ciągu następnej pół godziny ok. 20 tys. jeźdźców zmiażdżyło szeregi oblegających - doliczono się ok. 10 tys. poległych piechurów. 
 
11. The Last Battle
Czwartego maja 1945 roku, wcześniej służący jako więzienie dla francuskich VIP-ów, został wyzwolony zamek Itter, położony w Tyrolu. Następnego dnia odziały 17 Dywizji Grenadierów Pancernych SS przypuściło atak na zamek. Po stronie nielicznych amerykańskich żołnierzy stanęło kilkunastu antynazistowskich żołnierzy Wehrmachtu, jeden esesman i byli więźniowie. Atakujący, w sile prawie 200 doborowych żołnierzy, zdobyli przewagę i niechybnie by zwyciężyli, gdyby nie odsiecz ze strony nadchodzących wojsk amerykańskich i austriackich partyzantów. W obronie zginął niemiecki major Josef Gangl, który wezwał posiłki i walnie przyczynił się do zwycięstwa.

opis płyty - Sgorias

ikonafejs ikonayoutube ikonasabaton

Warto odwiedzić

sabaton.pl CartonMerch

Oficjalny sklep internetowy Sabatonu

Rockstadt Falun - Sabaton Open Air - strona oficjalna

Sklep Sabatonu w Nuclear Blast


Inne fankluby

Sabaton French Division

banergermansabo

swedishcaroleans

British Metal Machine